mycie elewacji

Środki chemiczne do czyszczenia elewacji i kostki brukowej

Czyszczenie elewacji domu i mycie kostki brukowej zaleca się przeprowadzać dwa razy w roku albo przynajmniej po zimie, aby pozbyć się wszystkich zabrudzeń. Już same czynniki atmosferyczne sprawiają, że powierzchnie zewnętrzne nie wyglądają estetycznie. Na kostce brukowej nierzadko pojawiają się tłuste plamy, ślady po oleju silnikowym i innych płynach eksploatacyjnych. Smary są trudne do usunięcia, mają tendencję do wnikania w głąb struktury, przez to niestety woda ani nawet płyn do mycia naczyń mogą sobie z tym nie poradzić. Na szczęście dostępne są profesjonalne środki chemiczne, po które warto sięgać w przypadku trudnych do zmycia zabrudzeń. Na co dzień można stosować mniej inwazyjne preparaty, środki powszechnie dostępne w domu.

W jaki sposób dbać o elewację i kostkę brukową, aby ładnie się prezentowały przez wiele lat?

Jeśli elewacja domu i kostka brukowa na podjeździe będą zadbane, to wpłynie to korzystnie na walory estetyczne całej posesji. Oczywiście wraz z upływem czasu gromadzą się na powierzchni rozmaite zanieczyszczenia, które trzeba regularnie czyścić. Jest wiele sposobów na pozbycie się brudu z różnego typu nawierzchni. Jeśli kostka brukowa i elewacja mają pełnić funkcję reprezentacyjną, to warto wyposażyć się w myjkę ciśnieniową, gąbki, szczotki i profesjonalne środki. W sprzedaży znajduje się wiele gotowych preparatów, które są przeznaczone do czyszczenia elewacji i mycia kostki brukowej. Poradzą sobie one nawet z uporczywymi plamami od olejów i smarów. Można wspomóc się środkami do odchwaszczania. Wystarczy wykonać oprysk, a po kilku dniach znikną problematycznych chwasty. W wielu przypadkach już nawet sama myjka ciśnieniowa poradzi sobie z mchem i porostami. Wystarczy ustawić wysokie ciśnienie, a naloty zostaną wręcz starte z powierzchni. Mycie przy pomocy samej wody pod ciśnieniem będzie odpowiednie przy lekkich zabrudzeniach, powierzchownych nalotach.

Z kolei w przypadku trudniejszych do zmycia plam warto dodać w odpowiednich proporcjach profesjonalny środek czyszczący. Nie pozostaną żadne tłuste plamy, znikną ślady po oleju silnikowym i smarach. Jeśli na elewacji pojawiły się porosty i mchy, to w pierwszej kolejności można skorzystać z myjki ciśnieniowej z gorącą wodą. Jeśli to nie pomoże, to zaleca się spryskać powierzchnię specjalnym środkiem do fasad na glony i inne mikroorganizmy żywe. Zawsze należy pamiętać o tym, aby stosować preparat zgodnie z instrukcją producenta. Upewnić należy się, że wybrana chemia jest odpowiednia do czyszczenia konkretnego rodzaju nawierzchni. Zaleca się również w pierwszej kolejności wykonać test na niewielkiej powierzchni, w mniej widocznym miejscu. Jeśli nie pojawiły się żadne działania niepożądane, to można rozprowadzić środek na całej elewacji. Preparat musi być skuteczny, ale jednocześnie łagodny, aby nie doprowadzić do uszkodzenia struktury lub powstania przebarwień na czyszczonej powierzchni.