mycie maszyn w zakładzie przemysłowym

Mycie i czyszczenie maszyn przemysłowych

Posiadanie i użytkowanie maszyn przemysłowych zmusza ich właściciela do utrzymania tego sprzętu w odpowiedniej czystości. Zaleca się nawet, aby maszyny te były w pewnym stopniu zdezynfekowane, choć – jak wiadomo – powinna być to cecha urządzeń pracujących przy produkcji żywności.

Na sposób czyszczenia maszyny przemysłowej ma wpływ wiele różnych czynników. Wdrożenie niektórych z nich jest bardzo proste i wręcz oczywiste. Z kolei pozostałe wymagają zastosowania specjalnych technologii i procedur, bez których trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujący park maszynowy.

Najważniejszą kwestią, jaką należy tu uwzględnić jest to, jak powinno odbywać się mycie maszyn w zakładach przemysłowych. Co ważne, wiele z nich nie wymaga specjalistycznego czyszczenia. Jedyną czynnością, do której zostają zobligowani ich operatorzy, jest delikatne przemycie obudowy słabym roztworem detergentu. Inne maszyny czyszczące wymagają wdrożenia ciągłych procedur czyszczących, gdyż ich brak może doprowadzić do poważnych problemów z utrzymaniem optymalnej jakości produktu.

Czyszczenie parą – dlaczego warto?

Profesjonalne czyszczenie maszyn przemysłowych może odbywać się na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie potencjału, jaki niesie ze sobą… para wodna. Ten gaz o bardzo wysokiej, bo sięgającej nawet 150 – 170 stopni temperaturze, może skutecznie:

  • eliminować zabrudzenia powstałe w trakcie procesu produkcyjnego,
  • dezynfekować powierzchnię czyszczoną,
  • ograniczać ryzyko utraty zdolności produkcyjnych sprzętu,
  • zapobiegać powstawaniu np. rdzy w miejscach kontaktu metalu z wilgocią,
  • czyścić nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia (często z zastosowaniem środków chemicznych).

Jednym słowem, czyszczenie maszyn przemysłowych parą jest bardzo skuteczne i umożliwia skrócenie czasu ich np. dezynfekcji do absolutnego minimum.

Chemia specjalistyczna – co warto wiedzieć?

Kluczem do sprawnego czyszczenia maszyn przemysłowych jest specjalistyczna chemia. Mowa tu o substancjach czyszczących, których właściwości pozwalają na ich wykorzystanie w określonych warunkach. Dobrze dobrana chemia powinna wyróżniać się odpowiednio skondensowanym składem, zastosowaniem środków aktywnych, optymalnym pH, a także zdolnością do rozpuszczania zabrudzeń bez konieczności ich ciągłego szorowania.

Podsumowując, przemysłowe mycie maszyn nie polega na starannym przetarciu każdego, nawet najmniejszego nitu. Wręcz przeciwnie, jest to czynność, która dzięki postępowi technologicznemu odbywa się już w dość zautomatyzowany sposób.