myjka przemysłowa

Mycie przemysłowe – technologie i specjalistyczna chemia

Mycie przemysłowe znacznie odbiega od tego, z czym mają do czynienia osoby zajmujące się czyszczeniem domu lub praniem ubrań. Tutaj szczególnie istotną rolę odgrywa to, z jaką powierzchnią ma się do czynienia. Ważne jest również uwzględnienie okoliczności, w kontekście których ów proces jest realizowany.

Techniki wykorzystywane przy czyszczeniu przemysłowym

W myciu przemysłowym korzysta się najczęściej z trzech technik, które – pod względem skuteczności – znacznie się od siebie różnią.

  1. Czyszczenie natryskowe – jest to bardzo prosta technologia, która polega na bezpośrednim oddziaływaniu substancji czyszczących na określone rodzaje zabrudzeń. Zaletą tej metody są niskie koszty całego procesu i ograniczony do minimum czas jego realizacji. Niestety, technologia ta nie zawsze jest wystarczająca.
  2. Czyszczenie w atmosferze pozbawionej powietrza – mycie przemysłowe może również odbywać się w warunkach ograniczonej podaży powietrza, a co za tym idzie – również i tlenu. Metoda ta pozwala na ograniczeniu ryzyka osadzania się pyłków, kurzu i brudu, a także zmniejsza prawdopodobieństwo powstania rdzy.
  3. Czyszczenie za pomocą ultradźwięków – jest to najbardziej zaawansowana metoda przemysłowego oczyszczania wybranych powierzchni. Jest ona często łączona z zastosowaniem chemicznych środków czyszczących. Dzięki ultradźwięków możliwe jest np. jeszcze skuteczniejsze odtłuszczanie metali na potrzeby przemysłu.

Specjalistyczne środki czyszczące i ich cechy

W myciu przemysłowym istotne jest nie tylko to, z jakich technologii się korzysta, ale również to, jakie środki czyszczące się stosuje. Specjalistyczna chemia to podstawa, jeśli chodzi o skuteczną eliminację zabrudzeń pochodzenia naturalnego (zwłaszcza roślinnego), czy też tłuszczu i wielu innych, analogicznych substancji organicznych.

Jakie cechy posiada specjalistyczna chemia czyszcząca? Przede wszystkim musi być ona mocno skondensowana, by zapewniała ona dużą skuteczność czyszczenia nawet po zmieszaniu z dużą ilością wody. Co ważne, musi być to również składnik działający odkażająco, a więc przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Wreszcie, musi on posiadać specjalistyczny skład chemiczny, w tym też (jeśli zachodzi taka potrzeba) optymalny dla określonych zastosowań poziom pH.

Podsumowanie

Skuteczne mycie przemysłowe to pochodna odpowiedniej technologii czyszczenia, ale też zastosowania profesjonalnych i skutecznych chemicznych środków czyszczących. Dzięki temu czyszczona powierzchnia jest nie tylko wolna od zabrudzeń, ale też skutecznie dezynfekowana.